Karnawał na Titanicu

W czwartek : olbrzymie manifestacje w proteście przeciwko polityce wyrzeczeń, w Paryżu miało być 100 tys związkowców. Bo jest już około 5 mln bezrobotnych, milion bezdomnych… Ale dziś, 11 kwietnia w marsylii jest dniem karnawału. Bawimy się !

P1030630Roztańczony pochód przechodzi jedną z głównych ulic blisko Morza, potem skręca do ładnego parku Borely i na trawie przed zameczkiem impreza jest kontynuowana. Aktorzy, szczudlarze, dzieciaki szkolne i przeróżni przebierańcy , rozmach i francuski patos, różne nacje jak przystało na to portowe miasto, feeria barw i historyczne stroje, kobiety przebrane za damy dworu i egzotyczni bębniarze, dziewczęta w hinduskich strojach którym towarzyszą rytmy Bollywoodu…sypie się konfetti, strzelają petardy dymowe i race, dudni głośna muzyka, przed oczami kilkutysięcznego tłumu przejeżdżaja różne fikuśne pojazdy, kolorowe wozy, widać też nacisk na ekologię i recykling. Jest na co popatrzeć…Oh la la !

Dobrze, bo to wielkie miasto zwykle trafia do mediów z negatywnych raczej powodów.

Lud ma ubaw, zwłaszcza dzieci. Radość ogólna i zaciekawienie wśród publiki, w tle piszczą dzikie papugi i parkowe pawie. Słoneczko tez dopisuje, choć wiosna chłodniejsza tego roku. Niby wszystko super…

Czy Francję stać na takie imprezy… a czy stać „Stolicę Południa” na nowe rondo z fontanną (tuż obok stadionu OM ), którego koszt wyniesie ok 5 mln euro ? Oficjalnie to pytania retoryczne…Ważniejsza jest unijna nowomowa i chrzanienie o zrównoważonym rozwoju.

Im dłużej mieszkam w tym kraju, tym mniej go chyba rozumiem. Ekonomia jest na równi pochyłej, ale przyzwyczajeni do quasi socjalistycznych przywilejów w kapitalistycznym państwie nie chcą zaciskać pasa.

Pani na obcasach podążą za pochodem, potem odpala petardy...

Pani na obcasach podążą za pochodem, potem odpala petardy…

Francuscy wyborcy sa jakby coraz bardziej spolaryzowani : wielu albo stało się bardziej radykalnymi -czyli Front Narodowy, który nawiasem mówiąc już klasyczne przykłady niekompetencji pokazał od czasu zwycięstwa w wyborach lokalnych – albo olewają i nie głosują wcale…Bo co to zmieni ? ( Zamazany napis przy skałkach nadmorskich,popularnym miejscu do opalania, głosił : po co iść na wybory, skoro to banki wszystko kontrolują ? ) Niedawno ruski bank pożyczył partii Marine le pen kilka milionów euro. Co uważane jest za kompromitację Frontu… Będą pewnie domysły, że to próba rozmontowania Unii od wewnątrz.

A FN nie byłby sobą, gdyby – co jakis czas – jakieś małe aferki, nieskoordynowane wypowiedzi się tu i ówdzie działaczom nie wypsnęły. A jeśli to-przemyślane- podgrzewanie sytuacji ? Stary Monsieur le Pen niedawno bezceremonialnie oświadczył (w wywiadzie dla gazety z kraju Władimira) iż paryska egzekucja w redakcji pisma satyrycznego Charlie H. to robota zachodnich wywiadów… Wcześniej nie raz bredził, negując np istnienie komór gazowych i popierał kolaborancki rząd Vichy oraz nazizm. Teraz już można by zrzucić winę za takie wypowiedzi na demencję wynikającą z wieku, w końcu Jean Marie ma 86 lat…

Orszak przebierańców rozpoczęty.

Orszak przebierańców rozpoczęty.

Od kilku dni główne dzienniki, jak le Monde i Figaro, donoszą o „otwartej wojnie” pomiędzy eks prezydentem FN a jego córką. Ogólnie to Marine ma – podobno – uratować Francję… Bo jej ojciec jest na drodze do politycznego samobójstwa. Moim subiektywnym zdaniem, nawet gdyby faktycznie nowa twarz Frontu miała coś dobrego dać temu krajowi, to i tak nie pozwoli się temu ugrupowaniu wygrać…Zreszta, takie zwycięstwo zaoowocowało by wg niejednego Francuza wojną domową.

Mimo tego, nawet Arabowie głosują już na FN ! A zatem, jakby wbrew sobie haha…Przeciwko tym niezasymilowanym  w tutejszym społeczeństwie rodakom, emigrantom z płn Afryki jak i oni. Farsa ?

A jak wyglądałaby Unia bez Francji ? Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie szybkiego rozpadu tego małżeństwa z rozsądku bez olbrzymich konsekwencji dla tego kraju i reszty Europy : francuska gospodarka, w dużym stopniu sterowana na modłę socjalistyczną, zależy od rynku unijnego tak jak plantacje drzewek oliwnych tu, na Południu, zależą od dobrej pogody…

Przedwojenne chyba polskie powiedzenie „zamiast w kącie męczyć prącie, głosuj w narodowym froncie” wydaje sie pasować do francuskiej sytuacji ad 2015. Kręcenie się w kółko, zacięta płyta ale mimo tego szczere przekonanie że „tak dłużej juz być nie może”.

Zamiast zdjęcia lidera FN sympatyczna pani na szczudłach rozmawia z publicznością.

Zamiast zdjęcia lidera FN, sympatyczna pani na szczudłach rozmawia z publicznością.

Gdyż to, że kolejne partie, stare czy nowe, oprócz dobrych czy mniej dobrych, radykalnych pomysłów tak naprawdę żadnego pomysłu nie mają i tylko grają na zwłokę albo na strunie populizmu i demagogii : to już tylko tajemnica poliszynela. Bo fałszują niemiłosiernie… A faktyczna sytuacja ekonomiczna będzie ukrywana do końca, mimo że prawie ukrywać jej nie sposób. Gra pozorów, ale wody już niemal po kolana… Masowa „freakonomia” wyda swe owoce w końcu.

Czyli cudu nad Sekwaną raczej niestety nie będzie. A wolności, równości i braterstwa nie ma już od dawna, oprócz szkolnych podręczników, rzecz jasna… ale karnawał jeszcze trwa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s