Drzwi szeroko zamknięte…

Na śródziemnomorskich, europejskich plażach w kwietniu wyleguje się i byczy coraz więcej ludzi, których chyba niewiele obchodzi że w ubiegły weekend – zaledwie kilkaset kilometrow stąd – utonęło 400 uchodżców z Libii, w tym samym Morzu w którym się taplamy. W czwartek, wczoraj i dziś kolejni… Uratowano może kilkudziesięciu.

Afryka tonie w śródziemnym

Czarna seria, szokujące tragedie, które się powtarzają coraz częściej.
Ale czy cokolwiek to zmieni ? Oglądamy mękę zdesperowanych imigrantów – których codziennie około pięciuset próbuje się dostać do lepszego, europejskiego świata – oni już NIC nie mają do stracenia ! Widzimy ich graniczącą z szaleństwem odwagę, setki upchanych na pokładach statków, oraz  tonące łodzie… A  przemyt ludzi jest od dawna intratnym biznesem. Potem zobaczymy ministrów i komisję UE, która zbierze sie w trybie pilnym, by coś z tym koszmarem wreszcie zrobić. Bo Europa ma problem z Afryką…To wielki test dla naszego kontynentu, czy całe to dotychczasowego gadanie o prawach człowieka i kryzysie humanitarnym faktycznie coś znaczy…

Pierwsza akcja ratunkowa. Materiały prasowe MOAS.

Pierwsza akcja ratunkowa. Materiały prasowe MOAS.

W tym roku tego ludzkiego problemu jest o wiele więcej niż w ubiegłym, oczywiście to nie tylko Libijczycy : w Europie ratunku szukają mieszkańcy państw afryki subsaharyjskiej, Somalii, Erytrei, Bliskiego wschodu.Ich kraje sa piekłem na ziemi, uciekają przed wojną albo chca lepszego życia : ale nie wiedzą, że Europa raczej ich NIE CHCE…

Bo już za duzo tych imigrantów, a jeśli ci nowi to terroryści albo są zarażeni Ebolą, może gruzlicą – Europa się zamyka. Ma dość swoich problemów. ( Nawiasem mówiąc, liczba zgonów na gruzlicę w Afryce Zachodniej wielokrotnie przerasta ilość ofiar wirusa Ebola, o czym niewiele się mówi. ).
Po drodze dochodzi ciągle do tragedii : jak wiemy przepełnione łódki dryfują na pastwę losu, silniki odmawiają posłuszeństwa, uchodżcy cierpią z głodu i pragnienia, niestety nie tylko bo właśnie afrykańscy muzułmanie wyrzucili za burtę kilkunastu tamtejszych chrześcijan… Juz postawiono im zarzuty w sądzie sycylijskiego Palermo.

Migrantów wielokrotnie wyławiaja zwykłe statki handlowe. Często bywa to niebezpieczne dla ich załogi : w zeszłym tygodniu przemytnicy ludzi zmusili- serią z kałasznikowa – do odpłynięcia włoski statek handlowy, który zbliżył sie by ratowac uchodżców z łodzi !

Ci rozbitkowie z Afryki ( W gumowej dinghy ) MIELI SZCZĘSCIE,...materiały prasowe MOAS.

Ci rozbitkowie z Afryki -w gumowej dinghy- MIELI SZCZĘSCIE…Materiały prasowe MOAS.

Faktem jest iż Włochy zaczynają sie dusić północnoafrykańskimi imigrantami – w ciagu kilku ostatnich tygodni napłynęło ich ( Dosłownie ) ponad 10 tysięcy.
Do tej pory Italia przyjęła około 70 tys migrantów , sa realne obawy że w tym roku ich liczba przekroczy 500 tys…
Na luksusowej wysepce Lampedusa, u wybrzeży Sycylii, gdzie latem bryluja włoscy celebryci, jest ośrodek dla emigrantów.
Lampedusa jest dzieli od Libii tylko 300 km.
Dwa światy… Ten drugi zaczyna już otwarcie mówić że nie chce pierwszego.

Italia nie chce już uchodżców…

Politycy prawicowej Ligi Północnej ( Lega Nord ) oraz berluskońskiej Forza Italia ( Naprzód Włochy ) prześcigają sie w dawaniu odporu fali morskiej emigracji : łodzie z uchodżcami „powiny być zatrzymane gdy odpływają” z Afryki, a te z szmuglerzami zatapiane. To „inwazja”…
Jak donosi brytyjski dziennik The Telegraph, jeden z działaczy Ligi nakłania do stanowczego oporu przed przyjmowaniem kolejnych emigrantów, okupowania hoteli i schronisk  gdzie się da by nie dopuścić do ich zakwaterowania.
Burmistrz Rimini mówi że system opieki socjalnej nad boat people jest bliski upadku. Sasiądująca z Francją gmina Aosta przyjmie tylko jedną osobę, bogata północna Lombardia ( Gdzie prawica jest silna ) nie chce nikogo…
Mimo sympatii wobec tragedii morskich emigrantów we włoskim społeczeństwie, Italia broni się coraz bardziej przed wielką falą tych niechcianych ludzi.
Oficjalnie rząd włoski imigrantom pomaga : wystapil do autorytetów lokalnych na lampedusie i Sycylii o udostepnienie 6,5 tys łóżek dla rozbitków. Jednakże lokalne autorytety przyjmuja to raczej niechętnie, a niektórzy : z otwarta wrogością.

Kolejna udana akcja ratownicza ! Materiały prasowe MOAS.

Kolejna udana akcja ratownicza ! Materiały prasowe MOAS.

Rasizm w Italii jest spory, nowy zalew kolorowych dolewa oliwy do ognia. Co na to Watykan, onz i inne szumne organizacje „praw człowieka” ?
A może te prawa sa tylko dla nas, białych ? Broń Boże, nie nakłaniam do wpuszczania tutaj każdego stamtąd, ale to LUDZIE jak i my…
A jest np koncepcja że te nędzne łodzie mogą przewozic grupy terrorystów. Faktycznie, czy terroryści rzekomi to straszak jeno ? Autor świetnej i grubej książki z serii „Wojna o pieniądz„, chiński ekonomista Songbing tłumaczy że to nie sa terrorysci religijni :
to ludzie, którzy samobójczo chca europę atakować bo nasz świat zabrał im wszystko, eksploatujac nadal ich kraje bezlitośnie na modłę kolonialną, pod świeżym opakowaniem wolnego handlu i „brave new world„.

Europa, to brzmiało dumnie...

Delfin skacze przed Feniksem : patrol moas na Morzu śródziemnym. Materiały prasowe MOAS.

Delfin skacze przed Feniksem : patrol moas na Morzu śródziemnym. Materiały prasowe MOAS.

Tymczasem śmierć u jej bram ponosi co roku tysiace zdesperowanych, głodnych ludzi, płacących wielkie kwoty szmuglerom za możliwośc wyrwania się z Afryki. Europa staje się twierdzą, sama już nie radzi sobie z problemami wewnętrznymi, jest skłócona ale dla tamtych to i tak nadal niczym przedsionek raju.
Jakiś czas temu zredukowano ilość patroli na wodnych granicach europy, by nie zachęcać imigrantów, by uniknąć sytuacji iż kto żyw stamtąd rzuci sięna lichą łódkę by spróbowac sie dostać TU, bo podobno wszystkich wyławiają… W ubiegłym roku Morze śródziemne stało sie grobowcem dla ponad 3 tys tych „nieregularnych imigrantów”. A własnie rządy europejskie porozumiały się z Tunezja i Egiptem, by marynarka obu tych państw skutecznie wyłapywała
boat people i zawracała ich do Afryki. Bo włoski rząd nie daje juz sobie z imigrantami rady…( A tak między nami, to on sobie wogóle już chyba  rady nie daje.)

Rodzina Catrambone ratuje rozbitków

Są też chwalebne wyjątki, jak np rodzina milionerów z Malty, która zakupiła kuter Feniks i z poświęceniem ratuje nim ludzkie, imigranckie życia na śródziemnym, w ramach akcji MOAS ( Migrant Offshore Aid Station ) wyłowili już ponad 3 tysiące osób. Mają drony, pontony i 16 osób załogi, od 2014 wypływają na 60 dniowe patrole po śródziemnym :

Dla maleńkiej Malty tłumy boat people to też olbrzymi problem. Wielu akcję MOAS tam krytykuje…

Francuska organizacja Lekarze bez granic także zaczyna brać udział w tej akcji. Jest też posłanka Partii Zielonych do parlamentu UE, która mówi wprost że państwa europejskie chca sie wymigać od odpowiedzialności.

Dwa światy... Autorem zdjęcia jest hiszpański fotograf, pracujący na wyspach Kanaryjskich. Juan dokumentuje tragedie migrantów od dwóch dekad...  W 2004 otrzymał nagrodę World Photo.  Wyspa Fuerteventura, Juan Medina ( Reuters )

Dwa światy… Autorem zdjęcia jest hiszpański fotograf, pracujący wtedy na wyspach Kanaryjskich.
Juan dokumentuje tragedie migrantów od dwóch dekad…
W 2004 otrzymał nagrodę World Photo.
Wyspa Fuerteventura, Juan Medina ( Reuters )

To wysepki na morzu obojętności… Ludzkość podzielona coraz bardziej. Coraz lepiej odseparowani jedni od drugich. Europa broni swego poziomu życia, jakby nie chce pamiętać że większość fizycznych pracowników tu, na Zachodzie to przeciez kolorowi… Oby sami Włosi nie musieli niedługo zapukać do innych nacji z prośbą o pomoc.

Bo jak na razie, chcieliby coraz bardziej odseparować się od „tamtych” wąską strefa śródziemnego, zwanego przez Rzymian niegdyś Mare Nostrum ( Nasze Morze ).
Takie „drzwi do Europy”. Notabene, akcje ratunkową Mare Nostrum włoski rząd zakończył w pażdzierniku ub roku, zastepując ją mniejszą o nazwie Frontex.
A łodzie,gumowe pontony i łódki z Afryki płyną już codziennie…

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Drzwi szeroko zamknięte…

 1. Ja też o tej tragedii rozmyślam od kilku dni. Jako nauczycielka pytam się dzieci czy też zastanawiają się nad tym problemem, czy rozumieją dramatyczne wybory tych ludzi.

  Niestety też słyszę czasami mało wrażliwe opinie, np. jak my mamy pomagać, gdy sami jesteśmy biedni.
  Ludzie chętnie dają pieniądze dla dzieci, seniorów, to, co Jurek Owsiak wymyśli, ale dla jakiejś Afryki? To zbyt odległe.

  Może Ochojska i Owsiak razem z PCK coś zmienią w takim wyobcowanym traktowaniu biednego Południa.
  Pamiętam jak Ryszard Kapuścinski przewidywał już dawno temu w swoich Lapidariach i innych utworach, ze największym problemem bogatej Północy będzie biedne Południe.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s