Miasto solidarności ?

To miał być gorący weekend. Niestety, nie chodziło o pogodę, cykady czy żółwie w ładnym miejskim parku.

Franki lubia zadymy i rewolucje, jasne.

Franki lubia zadymy i rewolucje, jasne. Gilotyny juz zardzewiale od dawna, na szczescie chyba.

Przeciwko „Letniemu uniwersytetowi” zorganizowanemu przez zreformowany Front narodowy, ulicami miasta przeszła kilkusetosobowa manifestacja. Maszerowano też przeciwko dyskryminacji, rasizmowi i złemu traktowaniu imigrantów. Wziąłem czynny udział w obydwu imprezach.
By skorzystać z okazji przyjrzenia się z obu stron francuskiej politycznej (nie) poprawności…

****Były race dymne, petardy,rytmiczne skandowanie, transparenty : żaden człowiek nie jest nielegalny, otwórzmy granice dla emigrantów, nie chcemy tutaj FN! Marsylia miastem wielokulturowym zawsze była, miastem solidarności…To idzie ta francja wkurzona, wściekła, zwykła, szara ale i kolorowa, pracownicy, studenci, aktywiści.
Odwraca sie wiele głów przechodzących, jest zainteresowanie. Sporo policji, dziennikarzy, troche gapiów.

Żaden człowiek nie jest nielegalny. Solidarność z uchodzcami.

Żaden człowiek nie jest nielegalny. Solidarność z uchodzcami.

Piękna inicjatywa tego marszu, słusznie, ale szukam w tym jakiegoś zgrzytu… no i niestety jest chłopak w koszulce z czerwona gwiazda i literami oznaczającymi sowiecka Rosję.
Zapala mi się czerwona lampka…
Nigdy nie rozumiałem tych francuskich i hiszpańskich ekstremalnie lewicowych i prosowieckich sentymentów.
Wynikają one głównie z frustracji kapitalizmem i bezrefleksyjnego idealizowaniu władzy sowieckiej, od czasów hiszpańskiej wojny domowej.
Tam były proste podziały : faszyści to zło, socjalizm  ok itd. Olbrzymia większość takiej niezdrowej fascynacji socjalizmem i komunizmem dotyczyła osób, które w życiu na wschodzie Europy nie były, może nawnie w swej ślepocie uważały że socjalizm to mniejsze zło ? Jest też historia infiltracji ruchów lewackich z zachodniej Europy przez rosyjskiego niedżwiedzia.

A ja to wygląda teraz ? Maszeruję z nimi kilkaset metrów i rozmawiam. Chłopak idący w tym pochodzie ma czarno białą wizję kapitalizmu i komunizmu, uważa iż sowieckie zbrodnie zostały wyolbrzymione…
Pamiętam że był przecież kiedyś francuski historyk , który twierdził iż nie było obozu w Oświecimiu…
Francuz jest sfrustrowany, bez pracy,  kiedys pracował za 600€, a  w czasie pobytu w Hiszpanii za 300€. To fakt, wyżyć za to się tutaj nie da !
Ale pewnie ma zasiłek. O Polsce wie tyle że …odrodziły się tam ruchy ultraprawicowe. O np Woodstocku nic nie słyszał.
Pytam go o przykłady rasizmu ale wobec białych tutaj…no co ty, to dotyczy raczej tylko kolorowych ! Wg niego System tutaj jest oparty na białych, bogatych, w średnim wieku.

***

Plakat zachęcajacy do udziału w manifestacji a w prawym górnym rogu karykatura ze słowami " Imigranci ? Jego ekcelencja ebola załatwi to w trzy miesiace " !

Plakat zachęcajacy do udziału w manifestacji a w prawym górnym rogu karykatura ze słowami ” Imigranci ? Jego ekcelencja ebola załatwi to w trzy miesiace ” !

W metrze rozmawiam z Rafikiem, pochodzi z północnej Afryki, pracuje w hotelowej kuchni niedaleko, ma trudności ze znalezieniem jakiegokolwiek mieszkania bo praca jest tymczasowa- Czasami gotujemy na różne spotkania, no i przychodza też z FN : ile tam jest nienawiści…
Ale to kolorowi emigranci wypchnęli do góry partie Le Pena -uważa – bo czarni robią najwięcej bałaganu w społeczeństwie, kradną…
Zobacz -mówi mi z uśmiechem- ale z drugiej strony to przecież większość pracy fizycznej wykonują we Francji kolorowi, sprzątaczka jest kolorowa itd – wymienia kolejne zawody.Uważam że Le Pen to rasista, głosuję na lewicę. Ale politycy to marionetki. Wysiąde z metra wczesniej i pójdę zobaczyć tą manifestację- decyduje się Rafik.

****

Jest i wegańska Antifa.

Jest i wegańska Antifa.

Zarówno Jean Pierre z parkowej ławki,- który czeka aż pies się wybiega – jak i starsza Pani z przystanku autobusowego nie głosują… On już ponad 10 lat, a ona jest poza religią, polityką itd i tez uważa iż stary Le Pen to faszysta.

****

Decyduję sie zobaczyc to z drugiej strony : obok stadionu klubu piłkarskiego OM rozciąga sie wielki teren, na którym stoją budynki wykorzystywane na konferencje, targi i przeróżne eventy. Sporo policji przed wejściem. Wpuszczają jednak wszystkich. Przed salą, gdzie odbywa się kongres Frontu Narodowego, zagaduję do siedzącej na ławce francuskiej dziennikarki z dużej stacji telewizyjnej. Natalie jest ze mna bardzo szczera, niby ma niewiele czasu ale rozmawiamy z 10 minut.

Kto we Francji głosuje na Front Narodowy ? Ano, ludzie sfrustrowani lewica, prawicą, wszystkimi partiami i wszystkim – uśmiecha się widząc moja minę – ludzie z dzielnic blokowisk, no ale nie Ci emigranci lecz tamtejsi, czyli pierwotni mieszkańcy z tych małych domków którym nad głową pobudowano bloki, zasiedlone głównie przez Arabów – ludzie z Frontu dziela się wyrażnie, oddzielaja siebie od TAMTYCH, tych innych, to sa ludzie którzy sami sie przez to wykluczają…
To są ludzie ktorzy chyba nic nie widza,wykluczeni ze spoleczenstwa, jak można głosowac na kogoś takiego…!
Na moje pytanie : czy znajduje Pani cokolwiek pozytywnego w programie Frontu – odpowiada szybko, z przekonaniem : nic pozytywnego tam nie widzę…

Wchodzę do sali konferencyjnej parku Chanot. Na poczatek skanowanie toreb, ale szybciutko kieruja mnie do standu dla prasy – troche konsternacji że jestem tu tak z marszu, nie mam akredytacji no ale to nic, uprzejme uśmiechy, uprzejma akceptacja mojej legitymacji prasowej, wpisują mnie na liste szybciutko i już proszę na imprezę :

Szefowa FN oświadczyła że : jesteśmy gotowi by rządzić...a 4 tys zgromadzonych skandowało : Marine na Prezydenta.

Szefowa FN oświadczyła że : jesteśmy gotowi by rządzić…a 4 tys zgromadzonych skandowało : Marine na Prezydenta. Znajomym Francuzom nie zadaje tego pytania : co wtedy ? Bo czarnego humoru moga nie chwytac w locie… a skorzystanie z oferty rosyjskiego banku raczej PR partii zaszkodzilo…

a w środku profesjonalnie jest. Podniosły nastrój i uśmiechy, dużo uśmiechów. I francja inna zdecydowanie, francja co ważne miny stroi, panowie i panie zaaferowani, dużo dobrych ciuchów albo chociaż stylu typu niedbała elegancja…

i są plakaty Marine, i siostrzenicy Marion, i flagi, Frontu i Francji,
no i entuzjazm jest, są butle wina na stolikach, rozmówki gdzieś na boku, sala bankietowa  w tle, są różne standy ale co najważniejsze przecież…

że przy jednym z nich kłębi się tłum, kibice, wielbiciele,dziennikarze największych stacji bo TU podpisuje swoją książkę Ona, szefowa Frontu. We własnej osobie. I dużo się uśmiecha ! A jej ojciec,JM Le Pen, były dowódca , wystepuje  na dalekich przedmieściach i z nowym swoim projektem bo  go Front wykluczył przecież.

Zagaduję do działacza w kolejce a mi tłumaczy że na Front to teraz głosują praktycznie wszystkie klasy społeczne we Francji, jest przekrój z całości, tak także Arabowie głosuja na Marine, jasne, mam takich w swoim oddziale FN. Aktualna sytuacja we Francji ?
Ależ to poprzednicy nasi, którzy rzadzili od lat: działacz uprzejmie wzrusza ramionami – Nie uważam by Francja emigrantow samych sobie zostawiła, wcale nie. A Hollande to marionetka !
Nie chcemy żadnej dyskryminacji itd, chcemy po prostu by tu we Francji był porządek, ład bo jak jadę np do Anglii – tłumaczy mi działacz cierpliwie – to przecież tam będę przestrzegał ich prawa i przepisów, prawda ? I działacz przeprasza, ale wraca do kolejki po autograf bo niedługo Marine wraca na obrady.

Wchodzę do auli : jest pełna, wielu stoi pod ścianami a na scenie peroruje jakiś Pan że przecież media, że cała ta sytuacja, że rozproszenie i dostaje co chwilę rzęsiste brawa. Patetycznie jest, pan stoi, skąpany w swietle reflektorów. Jest bardziej podniosła atmosfera niż w kuluarach. Bo my, oni on tu wszyscy ensemble czyli razem : dla Francji, dla Republiki.

I Pan na scenie widać że wierzy w to co mówi, i ludzie pewnie mu wierzą też, no bo jak inaczej ? Z przemówienia jasno wynika, że Francję ratować trzeba !

(Tajemnicą poliszynela jest zresztą, że Front jakby nie ma Programu : bezlitośnie krytykowane na przykład są posunięcia nowego mera miasteczka Frejus na Lazurowym, gdzie FN wygrał ostatnie wybory…)
****

Jakiś głos mi brzęczy w głowie : I co z tego że to show…to nie Twój kraj, o co kaman…Wracam do kuluarów, uff.

Młodszy działacz na pytanie : czy Front Narodowy nie ma problemu z przeszłością Jean Marie Le Pena…?– odpowiada bez wahania prawie, to takie oczywiste, ten obcokrajowiec widocznie nie wie iż to był wtedy inny kontekst, to sprawy z przeszłości : a teraz przeciez skupiamy się na tym co jest i na przyszłości…
Uśmiecham się krzywo, jakbym nie mógł uwierzyć w to co słyszę. Banalna gruba kreska, dobrze znana przecież : jakie to proste.

Starszy działacz przy stoisku Francuzów zamorskich ( Czytaj : z kolonii ? ) minę ma jak wartownik. Poważny jest. Tak, można wziąć firmowy długopis Komisji Parlamentu Europejskiego. Tak, oczywiście jest członkiem Frontu : o tu, w klapie jest przeciez znaczek. Wyobrażający płomień. Na to samo pytanie o Monsieur Le Pena starszy działacz odpowiada profesjonalnie i zdecydowanie, zaciska tylko troche usta-jeszcze bardziej sztywno : Na to nic nie odpowiem, nie ! Bez komentarza.

To dziękuję, odchodzę i uśmiecham sie uprzejmie też do dziewczyn z obsługi prasy. I  z ulgą, nieuprzejmie, na dwór wychodzę a tam Słońce.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Miasto solidarności ?

  1. W Anglii tez skrajna prawica nie ma programu, po prostu krzyczą, to, co ludzie chcą usłyszeć. A jeśli chodzi o komunizm, hmm, bo to, tak pięknie, utopijnie brzmi, każdemu po równo, po co się starać, skoro każdemu się należy? Niestety nie ma idealnego systemu na świecie z tej prostej przyczyny, że my ludzie, nie jesteśmy idealni.

    Polubienie

    • „Bezprogramowe” partie szybko zdobywają popularność na podstawie haseł robiących dużo szumu. Pytanie pozostaje co wtedy, jak dojdą do władzy? Czy będzie lepiej czy gorzej? choć mądrość ludowa mówi, że lepiej to już było…

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s